8–9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
8–9 травняУкраїнатрадиційновшановуєДень пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другійсвітовійвійні.У цідніважливонагадати про непересічну роль українців у перемозіОб’єднанихНацій у Другійсвітовійвійні, висловитиповагувсімборцямпроти нацизму, увічнитипам’ять про загиблихвоїнів, жертв війни, воєннихзлочинів, депортацій та злочинівпротилюдяності, скоєнихуці роки.
18 травня в Україні та світізгадують про жертв депортаціїкримськотатарського народу з Криму в 1944 році. Того дня до СередньоїАзії з півостровабуввідправлений перший ешелон з кримських татарами. Усьогодепортувалибільше 180 тисяч людей.
Операція з депортаціїрозпочалася о 4-й годині ранку 18 травня 1944 року, завершилася о 16 годині 20 травня. Операціюздійснюваливійська НКВС у кількості 32 тис.людей.
Кримським татарам давали відкількоххвилин до півгодини, щобизібратися, потому вантажівками везли на залізничністанції. Звідти – до місцьзаслання – до Узбекистану та прилеглихрайонів Казахстану та Таджикистану. Невеликігрупи людей потрапили до Марійської АРСР, на Урал та до КостромськоїобластіРосії. У дорозі людей годувалирідко і погано, померлих ховали білязалізничного полотна, або не ховали взагалі.
Серед причин виселеннявлада СРСР називала дезертирство кримських татар ізЧервоноїармії, співпрацю з нацистами та розправу над радянськими партизанами.
Уже за часівперебудови, 14 листопада 1989 року, Верховна Рада СРСР ухвалила «Декларацію про визнаннянезаконними та злочиннимирепресивнихактівпротинародів, щобулипідданінасильницькомупереселенню, і забезпеченняїхніх прав», якоюбезперечно засудила практику насильницькогопереселенняцілихнародів як найтяжчийзлочин, щосуперечить основам міжнародного права.
Масовеповерненнякримських татар до Кримурозпочалосянаприкінцівісімдесятихроківминулогостоліття.
12 листопада 2015 року Верховна Рада Українивизналадепортаціюкримських татар геноцидом і проголосила 18 травня Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.